Pomocniczość nie pozbawia zwolnienia
Zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego podstawowe przeznaczenie danego gruntu ma decydujące znaczenie dla określenia jego przeznaczenia. Dodatkowe przypisane mu funkcje go nie zmieniają.
W sprawie chodziło o interpretację z czerwca 2021 r. We wniosku o jej wydanie spółka wyjaśniła, że jest właścicielem działek, które zgodnie z obowiązującym na tym terenie miejscowym planem Zagospodarowania przestrzennego są oznaczone jako „R" czyli tereny rolnicze.
Działki są niezabudowane i nie były wydane dla nich warunki zabudowy. Spółka poprosiła o potwierdzenie, że ich odpłatna dostawa – sprzedaż - korzysta ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Fiskus odpowiedział jednak, że nie. Przypomniał, że zwolnienie z VAT obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych (gruntów) wyłącznie w sytuacji, gdy nie są one przeznaczone pod zabudowę. Elementem, który determinuje możliwość skorzystania ze zwolnienia przy zbyciu gruntów jest przeznaczenie gruntu na cele inne niż budowlane.
Fikus tłumaczył, że przy ocenie czy dany grunt stanowi teren budowlany nie wystarczy analiza jego podstawowego przeznaczenia określonego w planie miejscowym.
Jego zdaniem ustawodawca nie uzależnił charakteru terenu od głównego celu, który ma spełniać, a zwolnienie od opodatkowania VAT zależy od możliwości dokonania jego zabudowy. A możliwość wybudowania na gruncie obiektów budowlanych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta